Islandia – 5 tygodni pod namiotami ( cz.1)

Gdy we wspomnieniach wracam do tego, że ostatnie lato spędziliśmy w Islandii pod namiotami, najczęściej samej nie chce mi się w to wierzyć.  

Kto i po co chciałby się  tak męczyć?

Jednak prawda jest taka, że będąc tam –  w Krainie Ognia i Lodu, gdzie od czerwca do sierpnia trwa wieczny jasny letni dzień, gdzie większość mieszkańców skupia się w trzech niewielkich miastach, a wielkie przestrzenie pozostają bezludne, gdzie natura widoczna jest w swojej oszałamiającej potędze, niestandardowym pięknie, ale i surowej bezkompromisowości, tam właśnie kempingowanie było wręcz koniecznością, nieodzownym sposobem poznania Islandii prawdziwej, wyjątkowej  i doświadczanej bez znieczulenia.

Wspólnotowość życia na kempingu bezustannie przypominała nam o konieczności i przyjemności wzajemnej pomocy, a prostota tego życia ułatwiała kontakt z innymi podróżnymi  oraz z  tym, co w Islandii najważniejsze – środowiskiem naturalnym.

Nie pamiętam, żeby nasz tryb życia był szczególnie trudny. Kempingi, na których byliśmy, okazały się bardzo dobrze zorganizowane i świetnie wyposażone, a te, które miejscami odstawały standardem traktowaliśmy jako dodatkową przygodę. Zresztą, mając do dyspozycji auto i niekończący się dzień, mogliśmy przenosić się z miejsca na miejsce do woli.

20190704_11225720190704_14585120190705_11175220190705_15322720190705_15504420190705_15511020190722_10402020190722_20205420190724_16323120190727_17474320190730_141105

Islandia obecnie przeżywa boom turystyczny. Stałych mieszkańców jest cztery razy mniej niż odwiedzjących wyspę turystów w ciągu każdego roku. Prawie wszyscy dostają się do Islandii samolotem, lądując na lotnisku w Rejkiawiku, z którego potem rozjeżdżają się po wyspie wynajętymi autami. Można zakładać, że każde 2 z 3 aut spotkanych na drogach  południowo-zachodniej części wyspy pochodzi z wypożyczalni.

Według dokładnie takiego standardu postąpiliśmy i my: przylecieliśmy do Rejkiawiku w pierwszych dniach lipca easyjet-em i wyjechaliśmy z portu lotniczego białym Four-by-four’em.

Zapakowanie sprzętu kempingowego do trzech toreb było owszem pewnym wyzwaniem; na szczęście posiadaliśmy już pewne doświadczenie z poprzednich wakacji i wystarczająco dużo czasu przed wyjazdem, aby przećwiczyć różne warianty pakowania naszego wakacyjnego dobytku. Nie byliśmy w stanie przewidzieć, jak to wszystko zmieści się w jednym bagażniku Dacii Duster, ale i z tym poradziliśmy sobie dość sprawnie. Na koniec okazało się, że wszystko, co zabraliśmy ze sobą było używane i potrzebne, z drugiej strony, niczego nam nie brakowało podczas podróży.

Najczęstszym planem realizowanym przez turystów w Islandii jest objazd południowo-zachodniej części wyspy (tzn. Golden Circle) , które zajmuje kilka dni, lub objechanie wyspy naokoło (tzn. Ring Road), na którą dobrze poświęcić min. 10 dni. Bardziej doświadczeni lub ukierunkowani turyści przyjeżdżają do Islandii pokonać coraz bardziej popularne wielodniowe trasy piesze lub odwiedzić konkretne miejsca, te bardziej niedostępne, najczęściej z lokalnymi przewodnikami w zorganizowanych grupach. Każda forma zwiedzania Islandii jest godna polecenia, trzeba tylko wiedzieć, na co chcemy się nastawić.

My dysponując pięcioma tygodniami postanowiliśmy nie spieszyć się ani trochę  i po prostu jechać przed siebie, dotrzeć tam, gdzie mało kto ma czas dotrzeć, maszerować, gdzie oczy poniosą, bo zmierzch nie zapada latem w Islandii wcale i zatrzymywać się na dłużej tam, gdzie będzie szczególnie pięknie; do tego jak najwięcej spędzić czasu na świeżym powietrzu rozglądając się po kraju, jak najmniej na kempingu.

Taki właściwie prosty plan, lecz  “who can ask for anything more?”!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.